Beyin Ölümünden Yeni Hayatlara Organ Bağışı ve Organ Nakli Süreçleri Konferansı, Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimiz, İl Sağlık Müdürlüğü ve Hayata Bağış Derneği işbirliği Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Beyin Ölümünden Yeni Hayatlara Organ Bağışı ve Organ Nakli Süreçleri konulu konferans Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yaşar DOĞAN’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konferansa başta Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere diğer sağlık kurum ve kuruluşlarından çok sayıda katılım oldu. Üç oturum halinde gerçekleştirilen konferansta katılımcılara Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ ELDEGEZ ve Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. M. Kaan KIRALİ moderatörlüğünde “Neden Organ Nakli” konulu 1. oturumda Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Musa AKOĞLU ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinden Uz. Dr. Songül BÜYÜKKALE “Cerrah Ne İstiyor” konusu ile ilgili, Prof. Dr. Ayhan BÖLÜK ve Prof. Dr. Şelçuk ÖZDEN moderatörlüğünde Beyin Ölümü konulu 2. oturumda Yrd. Doç. Dr. Tibet KAÇIRA Nöroşirurji açısından beyin ölümü, Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Atılgan ACAR Nörolojik Süreçler ve Değerlendirme, Uz. Dr. Ünel Tayfun ÇAKIR Sakaryada Beyin Ölümü hakkında, Prof. Dr. Fehmi ÇELEBİ ve Doç. Dr. Ali Fuat ERDEM moderatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğünden Şube Müdürü Dr. Zeynep Gökçen BATTAL Organ Nakli Koordinatörü Kimdir ? konulu, Av. Nazlı SEZER Beyin Ölümü ve Organ Nakli Hukuku , Dr. Ali DEMİREL Takım Olmak Hakkında bilgi verildi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Aygen TÜRKMEN Yoğun Bakımda Beyin Ölümü Pratiği hakkında bilgi vermiş olup tartışma sürecinde yoğun katılım oldu.

Son oturumda Beyin Ölümü, Organ Nakli ve Hukuki boyutu ile ilgili tartışmalar gerçekleştirilmiştir. Konferans sonunda katılımcılara Doç. Dr. Ali Fuat Erdem Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yaşar Doğan tarafından teşekkür plaketi verildi.

Konferans sonunda konferansı düzenleyenlere teşekkür eden Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ ELDEGEZ Sakarya’da böyle bir konferans düzenlenmesinden ve gösterilen ilgiden dolayı son derece memnun kaldığını belirtti.

Kaynak: sakaryayenigun.com.tr